X > <

Wybór najbardziej dla nas optymalnego pod względem technicznym urządzenia to nie wszystko. Pozostaje jeszcze jeden, często kluczowy przy podjęciu decyzji o zakupie element - wygląd klimatyzatora. Jeśli zależy nam na idealnej kompozycji klimatyzatora z wnętrzem naszego domu, to  musimy zwrócić również uwagę na design jednostki wewnętrznej.

Jak aranżujemy wnętrze z klimatyzatorem? Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?

Po pierwsze kolor: Na rynku nie ma dużego zróżnicowania jeśli chodzi o dostępne kolory jednostek. Najczęściej spotykamy białe, czarne lub szare. Są to neutralne barwy, które kolorystycznie pasują do większości wnętrz. W sprzedaży znajdziemy również jednostki srebrne (Daikin Stylish), złote (Gree U-Crown Gold), a nawet czerwone (Mitsubishi Electric Diamond). O czym warto pamiętać przy wyborze koloru? Statystycznie mamy dwa główne podejścia: albo chcemy, aby klimatyzator „wtopił się” w tło, nie był elementem dominującym w pomieszczeniu albo chcemy, aby stanowił swego rodzaju ozdobę. W pierwszym przypadku postarajmy się dobrać urządzenie tak, aby stanowiło jedną gamę kolorystyczną z kolorem ściany, w drugim przypadku możemy użyć wyobraźni i wybrać bardziej zdecydowany odcień, który jest kontrastem w stosunku do koloru ścian.

Drugi parametr to kształt: Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów typu split przypominają kształtem płaski prostopadłościan. To kształt, który wybieramy najczęściej, gdy chcemy nasze urządzenie „schować” w pomieszczeniu i nie chcemy go eksponować. Jeśli jednak chcielibyśmy przeistoczyć nasz klimatyzator w element wystroju wnętrza, sięgamy po zaprojektowane przez producentów klimatyzatory, których kształt może być różny. Spotykamy klimatyzatory o zaokrąglonych ściankach lub takie, które mają zakrzywione brzegi. Różny jest także materiał, z których wykonuje się obudowy, np. możemy spotkać urządzenia z elementami szklanymi.

W ten sposób dotarliśmy do ostatniego elementu wpływającego na walory estetyczne klimatyzatora - jakości i sposobu wykończenia. Obudowa jednostki wewnętrznej może się charakteryzować różnymi teksturami lub wzorami. Najczęściej spotykamy gładkie i lśniące powierzchnie, ale dostępne są również wersje matowe, lustrzane albo z wyżłobionym w panelu deseniem. Każde wykończenie obudowy nadaje klimatyzatorowi specyficzny wygląd.

Poniżej prezentujemy przykładowe jednostki tak, aby przybliżyć Państwu różnorodność urządzeń pod kątem koloru, kształtu i wykończenia.

  1. LG Gallery


Klimatyzator LG Gallery jest nowością na rynku. Zdecydowanie wyróżnia się wyglądem spośród dostępnych w sprzedaży modeli. Obudowa jednostki o wymiarach przedniego panelu - 600x600 mm i głębokości - 146 mm do złudzenia przypomina obraz. Jego najciekawszą opcją jest możliwość pokazu dowolnych zdjęć, które można łatwo wymienić zdejmując czarną ramkę z obudowy urządzenia. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli jesteśmy fanami sztuki albo po prostu lubimy dekorować wnętrza obrazami.

  1. Toshiba Haori


Niezależnie od stylu pomieszczenia – nowoczesny, klasyczny, industrialny, rustykalny, glamour, vintage, art déco czy retro – HAORI podkreśli charakter każdego z nich. Klimatyzator jest wykończony materiałową tkaniną powlekającą przedni panel, dostępną w standardzie w kolorach jasno i ciemnoszarym, co pozwala na idealne wkomponowanie do każdego wnętrza. Swoją elegancką formą oraz kilkoma wariantami kolorów tkanin powoduje, że jest chętnie wybieranym urządzeniem przez projektantów wnętrz. Jego dodatkowymi atutami jest m.in. łatwość i szybkość montażu, cicha praca jednostki wewnętrznej – do 19 dB, wysoka trwałość, klasa energetyczna A+++, wbudowane Wi-Fi.

 

  1. Fujitsu Design KETA - B


Klimatyzator ścienny charakteryzujący się prostym, smukłym i eleganckim designem. Jest szerszy od opisanego wyżej modelu LG o ponad 100 mm, co przy zachowaniu zbliżonej wysokości, daje mu bardziej panoramiczny wygląd. Charakteryzuje się teksturą na przednim panelu, która nadaje jednostce specyficzny połysk w zależności od kąta nachylenia padającego na nią światła. Oznacza to, ze o każdej porze dnia będzie się nieco inaczej prezentował na ścianie klimatyzowanego pomieszczenia. Warto wspomnieć o jego zaletach technicznych jak m.in. sterowanie za pomocą Wi-Fi i wysoka energooszczędność.

  1. AUX J-SMART ART


Jest to model węższy od wyżej opisanych jednostek, jego szerokość dochodzi do 792 mm. Wyróżnia się smukłym i estetycznym wyglądem. Posiada czarną matową obudowę połączoną z panelem przednim, który jest lustrzany. Posiada kilka zalet konstrukcyjnych jak m.in. łatwość montażu i zdejmowana dolna część obudowy, co znacząco ułatwia prace serwisowe.

  1. DAIKIN EMURA


Model wyróżnia się stylową obudową o panoramicznych wymiarach, w tym szerokości dochodzącej do 1 m. Jest dostępny w sprzedaży w kolorze białym i srebrnym. Na szczególną uwagę zasługuje kształt przedniego panelu przypominający żagiel rejowy. Daikin Emura został laureatem kilku nagród w konkursach takich jak m. in. German Design Award Special w 2016, Red Dot Award w 2014 roku, Good Design Award w tym samym roku i iF Design Awards w 2015 roku.

Autor: Filip Bałdyga