X > <

Cena klimatyzatora uzależniona jest m. in. od wielkości jego mocy nominalnej, ilości i efektywności posiadanych przez niego funkcji, efektywności energetycznej jednostki, jakości wykonania poszczególnych elementów urządzenia oraz ceny materiałów, z jakich został wykonany. Tym razem weźmiemy pod uwagę kilka modeli, które kuszą niską ceną, ale które zasługują na uwagę z powodu zastosowania w nich kilku ciekawych rozwiązań pod kątem efektywności pracy i energooszczędności. 

 1. MITSUBISHI ELECTRIC ECONOMY

Mitsubishi Electric Economy znany jest także pod nazwą Mitsubishi Electric – seria HR. Jest to jeden z najtańszych modeli firmy Mitsubishi Electric dostępnych na rynku. Cena za komplet urządzeń zestawu MSZ-HR35VF wynosi około 2000 PLN netto. Posiada wysoką klasę energetyczności – A++. SEER wynosi 6,2, a SCOP - 4,3. Klimatyzator jest objęty pięcioletnią gwarancją i wyróżnia się następującymi funkcjami:

 • Econo Cool – opcja, która podnosi zadaną temperaturę o 2°C, gdy klimatyzator pracuje w trybie chłodzenia. Zwiększona temperatura jednak nie jest odczuwalna ze względu na przepływ powietrza ze zmianami kierunków strumienia powietrza, co daje użytkownikowi większe poczucie chłodu.
 • Pracuje w czterech trybach, w których każdy charakteryzuje się inna prędkością wentylatora. W trybie niskim pracuje z głośnością 22 dB(A).
 • Wyposażony jest w filtry oczyszczające powietrze z jonami srebra.
 • Urządzeniem możemy sterować za pomocą wbudowanego modułu Wi-Fi poprzez aplikację MELCloud.

 

 1. GREE LOMO LUXURY PLUS

To jeden z  popularniejszych modeli producenta klimatyzatorów Gree. Cena katalogowa  klimatyzatora o mocy 3,5 kW wynosi 3150 PLN netto. Producent udziela 5-cio letniej gwarancji.  Klimatyzator charakteryzuje się wysoką klasą energetyczną A++. Wskaźniki SEER i SCOP wynoszą kolejno 7,0 i 4,0. Warto zwrócić uwagę na to iż:

 • Gree Lomo Luxury Plus to jeden z ciszej pracujących urządzeń marki Gree. Model ten, o chłodniczej mocy nominalnej 3,5 kW, pracuje w siedmiu trybach, emitując hałas w przedziale 26-42 dB(A). Hałas uwarunkowany jest prędkością wentylatora, którą możemy ustawić na siedem różnych biegów. Posiada również trzy trybu snu, różniące się od siebie stopniem zmiany temperatury grzania lub chłodzenia. Przykładowo: w pierwszym trybie urządzenie stopniowo podwyższa zadaną temperaturę w trybie chłodzenia i analogicznie obniża ją w trybie grzania. W trzecim trybie natomiast możemy ustawić własne parametry zmiany temperatury.
 • Urządzeniem można sterować w różny sposób. Można kontrolować jego pracą za pomocą sterownika przewodowego, bezprzewodowego i poprzez Wi-Fi. Producent oferuje również np. możliwość podłączenia klimatyzatora do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem i opcje włącz/wyłącz za pomocą karty hotelowej.
 • Klimatyzator wyposażony jest w jonizator powietrza, funkcję samooczyszczania i opcjonalny dobór filtrów powietrza.
 • Posiada wbudowaną funkcję TURBO Mode, pozwalająca szybko osiągnąć zadaną temperaturę powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.
 • Zainstalowana została także funkcja +8°C – opcja, która zimą zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu się pomieszczenia, gdy nie przebywają w nim żadne osoby. Klimatyzator pracuje wtedy w trybie grzania, utrzymując w pomieszczeniu temperaturę, która nie spada poniżej 8°
 • Wyposażony jest także w funkcję inteligentnej kontroli temperatury - I Feel, która oszczędza energię i gwarantuje nam większy komfort użytkowania.

 

 1. GREE MUSE

Gree Muse to urządzenie pod względem funkcjonalności podobne do modelu Gree Luxury Plus. Uwagę przyciąga atrakcyjna cena katalogowa - 2590 PLN netto, jednakże bierze się ona m.in. z mniejszej, choć nadal wysokiej efektywności energetycznej dla chłodzenia, która wynosi SCOP 6,1.  Model posiada zestaw takich samych funkcji, jak urządzenie Lomo Luxury Plus , z kilkoma różnicami:

 • Urządzenie nie oferuje tak wielu możliwości sterowania jak model Lomo Luxury Plus, ale posiada opcję kontroli pracy przez Wi-Fi lub sterownik bezprzewodowy.
 • Pracuje emitując dźwięki o natężeniu od 28 do 42 dB(A) w czterech trybach pracy. Można ustawić cztery różne prędkości wentylatora.
 • Jednostka wewnętrzna urządzenia- 12 K posiada bardziej kompaktowe wymiary niż jego odpowiednik modelu Lomo Luxury Plus.

 

 1. HAIER TUNDRA PLUS

Model ten wyróżnia się atrakcyjną ceną katalogową netto w wysokości 2.350 PLN  za  klimatyzator o nominalnej mocy chłodniczej 3,5 kW oraz szeregiem atrakcyjnych funkcji zwiększających komfort użytkowania. Jak na swoją niską cenę posiada wysoką klasę energetyczności  A++. Efektywność energetyczna dla chłodzenia wynosi SEER 6,4, a SCOP 4,1. Producent oferuje pięcioletnią gwarancję na urządzenie.

Pozostałe cechy godne naszej uwagi:

 • Klimatyzator pracuje ciszej od wspomnianych wyżej modeli, możliwe jest ustawienie, które emituje hałas o natężeniu sięgającym jedynie 21 dB(A). Pracuje również w trybie komfortowy sen, w którym urządzenie (podobnie, jak w przypadku modeli marki Gree) stopniowo zmienia zadaną temperaturę co godzinę o 1°C, w zależności od trybu pracy.
 • Inteligentnie rozprowadza powietrze po pomieszczeniu. W trybie chłodzenia strumień powietrza kierowany jest maksymalnie ku górze, a w przypadku grzania pionowo w dół. Urządzanie unika tym samym nawiewania klimatyzowanego powietrza bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu i równomiernie je rozprowadza.
 • Posiada funkcję samooczyszczania – Self Clean , a opcjonalnie można go wyposażyć w różne filtry powietrza, np. filtr 3M.
 • Urządzeniem możemy sterować za pomocą Wi-Fi poprzez aplikację Haier Smart Air 2.

 1. AUX HALO

Jest klimatyzatorem bogato wyposażonym w różne funkcje i zarazem atrakcyjnym cenowo. Model ten posiada dość dobre parametry - efektywność energetyczna dla chłodzenia wynosi  SEER 6,12, a dla grzania SCOP 4,14. Producent oferuje pięcioletnią gwarancję na urządzenie. Cena katalogowa klimatyzatora o mocy 3,5 kW wynosi 3.000 PLN netto.

Właściwości urządzenia warte uwagi:

 • Model zawiera szereg filtrów powietrza m. in. filtr PM 2.5 wyłapujący cząstki pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz filtr antybakteryjny niwelujący bakterie i kurz. Jednostka jest również wyposażona w jonizator powietrza i funkcję samooczyszczania.
 • Zainstalowana w urządzeniu funkcja Turbo daje możliwość szybkiego ogrzania lub schłodzenia powietrza w pomieszczeniu do zadanej temperatury.
 • Urządzenie może działać w trybie pracy ekonomicznej ECO, co oznacza pracę urządzenia ze zmniejszonym poborem energii elektrycznej.
 • Model posiada wbudowany moduł Wi-Fi.
 • Posiada także funkcję tryb pracy nocnej, która działa analogicznie, jak w wyżej wymienionych modelach klimatyzatorów.
 • Może pracować emitując dźwięki o natężeniu 20 dB(A).
 • Klimatyzator AUX Halo , podobnie jak w przypadku klimatyzatorów Gree , posiada opcję I Feel, czyli inteligentną kontrolę temperatury w pomieszczeniu. Polega ona na dopasowaniu odpowiednich parametrów pracy urządzenia do warunków panujących w pomieszczeniu.
 • Model wyróżnia się kompaktowymi wymiarami, ułatwiającymi montaż urządzenia. Jednostki wewnętrzne o mocy 2,5 kW i 3,5 kW mają wymiary: 788 mm długości i 292 mm wysokości.

Opisane powyżej klimatyzatory posiadają podstawowe funkcje, ale wyróżniają się wydajną pracą i komfortem użytkowania przy atrakcyjnej cenie.


Autor: Filip Bałdyga