X > <

Przyjrzyjmy się tym razem kilku wybranym klimatyzatorom klasy Premium, które stanowią połączenie nowatorskich rozwiązań klimatyzacji i atrakcyjnego designu. Cechą wspólną tych klimatyzatorów jest również wysoka jakość materiałów użytych do konstrukcji jednostek, ilość i stopień zaawansowania funkcji klimatyzacji, bardzo dobra efektywność energetyczna i precyzja wykonania urządzenia. Wszystkie te parametry mają swoje odzwierciedlenie w cenie klimatyzatora, która nie należy do niskich. Czasami warto jednak przyjrzeć się droższym produktom, jeśli zależy nam na długiej żywotności i niezawodności klimatyzatora.

WAŻNE: Podane ceny klimatyzatorów pochodzą bezpośrednio z katalogów producentów na sezon 2020/2021.

 1. DAIKIN URURU SARARA

Moc 3,5 kW, cena katalogowa netto: 9.940 PLN/kpl.

Jeden z najdroższych klimatyzatorów dostępnych na rynku. Zaprojektowany został specjalnie z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Wyróżnia się wieloma przydatnymi funkcjami zwiększającymi komfort użytkowania i wydajność pracy urządzenia m. in.:

 • Cechuje go wysoka efektywność energetyczna(SEER= 9,00, SCOP= 5,73) którą osiąga m. in. za pomocą technologii sterowania inwerterowego. System stale reguluje pracę wentylatora odnosząc się do aktualnych warunków panujących w pomieszczeniu, przez co zapewnia stałą pracę bez zbędnego marnowania energii. Na wysoką wydajność urządzenia mają również wpływ inteligentne i energooszczędne tryby pracy, jak np. tryb nocny i tryb ekonomiczny oraz technologia Bluevolution, która polega na wykorzystaniu czynnika chłodniczego R32. Czynnik R32 w porównaniu do konkurencyjnego czynnika R-410A osiąga wyższą efektywność energetyczną, jest łatwy w odzysku i charakteryzuje się znacznie mniejszą emisją CO2. Warto dodać, że firma Daikin jest pierwszą na świecie, która wprowadziła klimatyzatory oraz pompy ciepła z czynnikiem R32 na rynek.
 • Wysokie wartości wskaźników SEER i SCOP oznaczają niższe rachunki za prąd. Roczne zużycie energii przez model Ururu Sarara dla trybu chłodzenia wynosi 136 kWh, a dla trybu grzania 1100 kWh.
 • Daikin Ururu Sarara wyposażony jest w inteligentny system przepływu powietrza za pomocą automatycznego ruchu żaluzji poziomych i pionowych. Posiada funkcję - 3 - obszarowe „Inteligentne Oko”, która polega na tym, że urządzenie jest wyposażone w czujnik wykrywający obecność ludzi w pomieszczeniu. W przypadku wykrycia osób przez czujnik, urządzenie kieruje nawiewane powietrze w trzech kierunkach(w przód, w prawo i w lewo) w taki sposób, żeby nie było naprowadzane bezpośrednio na ludzi, regulując tym samym przepływ powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.
 • Charakteryzuje się cichą pracą – od 19 dB(A). Wyposażony w tryb Silent zmniejszający głośność pracy jednostki wewnętrznej i zewnętrznej o 3 dB(A).
 • Wyposażony w technologię Daikin Flash Streamer opierającą się na eliminowaniu zanieczyszczeń za pomocą wytwarzania elektronów, które potem w klimatyzowanym powietrzu zderzają się ze znajdującymi się w nim cząsteczkami tlenu i wodoru. Elektrony uaktywniają te cząsteczki umożliwiając im łatwy rozkład szkodliwych dla naszego zdrowia mikroorganizmów. Naładowane cząsteczki tlenu i wodoru utleniają białka wirusów i bakterii usuwając je z powietrza. Należy podkreślić, że takie wyładowania są w zupełności bezpieczne dla ludzi. Z uwagi na ostatnie wydarzenia na świecie warto dodać, że na podstawie badań przeprowadzonych przez Daikin Industries LTD metoda Flash Streamer również dezaktywuje w 99,9 % wirusa SARS-CoV-2 w powietrzu już po 3 godzinach działania.
 • Posiada szereg filtrów polepszających jakość klimatyzowanego powietrza w pomieszczeniu. Ma wbudowany tytanowo - apatytowy filtr powietrza, który eliminuje intensywne i nieprzyjemne zapachy, jak np. dym tytoniowy, a także filtr z jonami srebra, który usuwa pyłki, bakterie i alergeny z powietrza.
 • Funkcja regulacji wilgotności - Sarara – w upalne i wilgotne letnie dni opcja Sarara usuwa nadmiar wilgoci z klimatyzowanego powietrza, tym samym zmniejszając wartość odczuwanej temperatury bez konieczności dodatkowego chłodzenia powietrza.
 • Funkcja regulacji wilgotności - Ururu z kolei znajduje zastosowanie w chłodne zimowe dni. Urządzenie nawilża wtedy powietrze podtrzymując ciepło w pomieszczeniu bez jego zbędnego ogrzewania.
 • Wyróżnia się kompaktową budową – długość jednostki wewnętrznej wynosi 798 mm, a wysokość 295 mm. Jego niewielkie wymiary ułatwiają montaż i aranżację wnętrza.
 • Może być sterowany za pomocą Wi-Fi poprzez aplikację Daikin Online Controller.
 • Model nagradzany za swój design m. in laureat konkursu Reddot Design Award 2013.

 

 1. TOSHIBA SHORAI EDGE MATTE

Moc 3,5 kW, cena katalogowa netto: 5.500 PLN/kpl.

Nowość na rynku od marki Toshiba w roku 2020. Cechuje go jeszcze większa efektywność energetyczna w porównaniu do wyżej opisanego Daikin Emura. Wartości wskaźników efektywności wynoszą kolejno: 8,6 dla trybu chłodzenia i 5,1 dla trybu grzania. Wyróżniające go funkcje to m.in.:

 • Inteligentny system nawiewu powietrza – HADA Care Flow. W trybie chłodzenia polega on na kierowaniu strumienia powietrza tuż pod strop pomieszczenia zapewniając jego odpowiednią cyrkulację. W trybie grzania klimatyzator kieruje z kolei powietrze jak najbliżej posadzki.
 • Praca w trybie cichym, który obniża hałas poniżej 19 dB(A). Jednostka zewnętrzna z kolei posiada dwa stopnie redukcji hałasu, które pozwalają zmniejszyć natężenie emitowanych dźwięków nawet o 6 dB(A).
 • Wyposażony jest w energooszczędną technologię inwerterową i czynnik R32.
 • Posiada filtr powietrza Ultra-Pure PM2.5, który wyłapuje do 94% zanieczyszczeń z powietrza niwelując bakterie, wirusy, pleśń i grzyby.

 

 1. MITSUBISHI ELECTRIC DIAMOND

Moc 3,5 kW, cena katalogowa netto: 7.650 PLN/kpl.

Najwyższy, elegancki model marki Mitsubishi Electric z pięcioletnią gwarancją i najwyższą klasą efektywności energetycznej. Wśród modeli dostępnych na rynku, wyróżnia się jednym z wyższych wskaźników SEER, który wynosi aż 9,4, a SCOP  5,1. Wyróżniające się funkcje urządzenia:

 • Podwójne żaluzje powietrzne. Żaluzje pracują niezależnie od siebie rozprowadzając dokładnie nawiewane powietrze po całym pomieszczeniu. W kwestii kontroli przepływu powietrza model posiada również funkcję - 3D i-see. Jest to specjalny czujnik, który podobnie jak w przypadku Daikin Emura, wykrywa obecność i położenie osób w pomieszczeniu. Za pomocą tych informacji urządzenie dostosowuje swoją pracę i kierunek nawiewanego powietrza w taki sposób, żeby zapewnić największy komfort osobom przebywającym w klimatyzowanym pomieszczeniu.
 • Posiada poczwórny filtr Plasma Quad Plus. Jest to system, który poprzez wyładowania elektryczne likwiduje alergeny, bakterie, pleśń i wirusy z powietrza.
 • Zastosowano w nim technologię Hyper-Heating zapewniająca wysoką wydajność grzewczą przy wyjątkowo niskich temperaturach panujących na zewnątrz. Gwarantuje to pełną moc grzewczą przy -15°C na zewnątrz i daje możliwość ogrzewania powietrza przy jeszcze ostrzejszych warunkach środowiskowych- np. przy temperaturach dochodzących do -25°
 • Pracuje w trybie pracy cichej i nocnej z możliwością wyciszenia pracy agregatu o 3 dB(A).
 • Wyróżnia się nowoczesnym designem i jest dostępny w czterech kolorach.
 • Sterowanie i kontrola pracy urządzenia możliwa jest poprzez aplikację MELCloud.

Autor: Filip Bałdyga