X > <

Obecność klimatyzacji w prywatnych domach to zjawisko coraz popularniejsze. Z roku na rok rośnie bowiem grupa osób, która latem często nie jest w stanie normalnie funkcjonować z powodu zbyt wysokich temperatur panujących na zewnątrz. Upały stają się tym bardziej uciążliwe, że noce wcale nie przynoszą ulgi, bo temperatura spada wówczas jedynie o kilka stopni. Niektórzy idą o krok dalej i inwestują w klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym. Chcesz wiedzieć, na czym polega działanie takiego urządzenia, jakie są jego zalety i czy ten wydatek się opłaca? Nie opuszczaj tej strony, a znajdziesz odpowiedź na każde z tych pytań!

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza – na czym polega działanie?

Działanie standardowych klimatyzatorów jest już powszechnie znane. Urządzenia stacjonarne na ogół składają się z dwóch głównych części, z których jedna umieszczona jest w wybranym wnętrzu, a druga zainstalowana na zewnątrz, na przykład na balkonie. Budowa klimatyzatora ściennego z funkcją oczyszczania powietrza jest bardzo podobna. Poszczególne modele różnią się rodzajem zastosowanych filtrów oraz dodatkowych funkcji, np. jonizacji powietrza. 

Oprócz podstawowych funkcji tego rodzaju klimatyzacja posiada również dodatkowe zastosowanie, jakim jest właśnie uzdatnianie powietrza w sypialni czy w salonie. Części, które są za nie odpowiedzialne, to zaawansowane technologicznie kilkustopniowe systemy filtracji oraz jonizatory. Klimatyzator działający jednocześnie jako oczyszczacz powietrza zapewnia w mieszkaniu powietrze pozbawione bakterii, wirusów, wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a także przykrych zapachów.

Zalety klimatyzatora z funkcją oczyszczania powietrza

Zatrzymajmy się na moment na temacie korzyści płynących z zakupu omawianego tu sprzętu. Najwięcej z nich dostrzegą oczywiście alergicy, których górne drogi oddechowe są atakowane przez drobnoustroje o różnych porach roku, w tym najintensywniej wiosną oraz wczesnym latem. Klimatyzator i oczyszczacz powietrza to połączenie, które skutecznie wyeliminuje alergeny z wnętrza Twojego domu lub mieszkania. Jeśli jesteś jedną z osób dotkniętych problemem alergii, na pewno doskonale znane są Ci takie zjawiska, jak ciągle niedrożny nos, ból gardła czy wreszcie problemy z oddychaniem. W czasie, gdy pylą uczulające Cię drzewa, na pewno często zamykasz okna na wszystkie spusty. Wolisz przecież przebywać w zamkniętym pomieszczeniu z zastanym powietrzem niż wprowadzić do niego alergeny. Klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym będzie zatem doskonałym rozwiązaniem w Twoim przypadku. Dzięki niemu możesz dbać o regularną wymianę powietrza bez obaw, że negatywnie odbije się to na Twoim zdrowiu.

Kolejna kwestia, o której już zresztą wspomnieliśmy, to różnego rodzaju wirusy oraz bakterie obecne w powietrzu. Obawiają się ich w zasadzie wszyscy. Do szczególnie narażonych grup w tej kwestii zaliczamy małe dzieci, najstarszych członków rodziny oraz osoby w obniżonej odporności. W ich przypadku klimatyzator ścienny z funkcją oczyszczania powietrza może okazać się zbawienny. Jeśli do Twoich domowników zaliczają się zatem przedstawiciele jednej z wymienionych grup, wybierając klimatyzację, pomyśl właśnie o omawianym tu typie urządzenia.

Następny problem, który może usunąć sprzęt filtrujący powietrze, to wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Na tę niedogodność uskarżają się przede wszystkim mieszkańcy miast. Natężenie spalin na obszarach zurbanizowanych jest naprawdę dojmujące. Klimatyzator i oczyszczacz powietrza zadbają o to, by w Twoim domu nie było ich czuć, nawet jeśli mieszkasz w samym centrum miasta! Nie możemy nie wspomnieć również o smogu – jego obecność to bolączka każdego polskiego miasta, w tym szczególnie tych wojewódzkich. Szybko odczuwalnym skutkiem pojawienia się smogu są problemy z oddychaniem, ale to długofalowe konsekwencje są najgroźniejsze dla zdrowia. Z tego też powodu montaż klimatyzatora z funkcją oczyszczania powietrza to bardzo rozsądna decyzja, która poprawi nie tylko jakość Twojego życia, lecz także stan zdrowia.

Warto przy okazji wspomnieć też o przykrych zapachach. Być może powiesz, że jest to drobny problem, ale są to tylko pozory. Zrozumie to każdy, komu zdarzyło się mieszkać vis-à-vis baru lub restauracji. Być może aromatów włoskiej pizzy czy grillowanego mięsa nie zalicza się do zapachów nieprzyjemnych, jednak gdy nieustannie unoszą się one w powietrzu, mogą być naprawdę dojmujące. Klimatyzator i oczyszczacz powietrza bez trudu sobie jednak z nimi poradzą.

Klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym – czy się opłaca?

Pozostaje nam pytanie o to, czy wydatek na omawiane tu urządzenie jest tak właściwie opłacalny. Zacznijmy od tego, że w zasadzie nie ma większych różnic w cenie pomiędzy standardową klimatyzacją a tą z funkcją uzdatniania powietrza. Na ostateczny koszt takiego sprzętu wpływa bowiem również wiele innych parametrów. Warto pamiętać, że klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza może stać się remedium na problemy zdrowotne, w tym na przykład alergie. Czy warto oszczędzać akurat na zdrowiu? Odpowiedź jest oczywista.