X > <

Poza utrzymaniem prawidłowej temperatury i wilgotności nawiewanego powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach, zapewnienie jego odpowiedniej jakości i czystości jest jedną z najważniejszych funkcji klimatyzatorów. Producenci klimatyzatorów oferują szereg różnych funkcji dla poszczególnych modeli, gwarantując nam zdrowe i czyste powietrze, tak ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Wszystkie klimatyzatory dostępne obecnie w sprzedaży posiadają filtry powietrza. Głównym ich zadaniem jest skuteczne zatrzymywanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu. Filtry, w zależności od modelu, różnią się od siebie np. strukturą, gęstością, wytrzymałością i skutecznością działania. Niektóre klimatyzatory posiadają filtry zmywalne, które sami łatwo możemy zdemontować i wyczyścić pod bieżącą wodą.

 WAŻNE: Pamiętajmy, że po zakupie każdego klimatyzatora konieczny jest regularny przegląd urządzenia (minimum dwa razy w roku), polegający w dużej mierze na sprawdzeniu stanu filtrów klimatyzatora i ich wyczyszczeniu.

Niemalże wszystkie dostępne dzisiaj na rynku klimatyzatory posiadają jeszcze jedną ważną funkcję zapewniającą nam czyste powietrze - funkcję samooczyszczania. Polega ona na uruchomieniu wentylatora w jednostce wewnętrznej klimatyzatora po jego wyłączeniu przez użytkownika. Wentylator pracuje kilka minut i osusza wtedy parownik z wilgoci zapobiegając tym samym rozwojowi pleśni i grzybów.

Popularnym także rozwiązaniem jest stosowanie w klimatyzatorach jonizacji powietrza. Urządzenia elektryczne w naszych domach są odpowiedzialne za powstawanie jonów dodatnich, czyli kationów, które przyciągają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia: kurz, bakterie oraz zarodniki pleśni i grzybów. Jonizatory powietrza są urządzeniami, które produkują jony ujemne, czyli aniony. Wytworzone aniony powietrza neutralizują kationy i tym samym zapobiegają unoszeniu się cząstek zanieczyszczeń w klimatyzowanym pomieszczeniu. Można powiedzieć, że jonizatory powietrza sterylizują powietrze w pomieszczeniu, usuwając z niego nieprzyjemne zapachy oraz niwelując alergeny i drobnoustroje. Jonizatory także są odpowiedzialne za kontrolę wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Na przykładzie kilku wybranych klimatyzatorów możemy opisać i porównać ze sobą poszczególne funkcje oczyszczania powietrza:


 1. DAIKIN PERFERA
 • Wyposażony w wytrzymały tytanowo-apatytowy fotokatalityczny filtr oczyszczania powietrza.
 • Daikin Flash Streamer – w przypadku marki Daikin można spotkać się z technologią Flash Streamer, która polega na eliminowaniu zanieczyszczeń za pomocą wytwarzania elektronów, które zderzają się z cząsteczkami tlenu i wodoru w powietrzu. Elektrony uaktywniają te cząsteczki dając im możliwość rozkładu szkodliwych drobnoustrojów. Naładowane cząsteczki tlenu i wodoru utleniają białka wirusów i bakterii usuwając je z powietrza. Takie wyładowania są w zupełności bezpieczne dla ludzi.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Daikin Industries LTD metoda Flash Streamer również dezaktywuje w 99,9 % wirusa SARS-CoV-2 w powietrzu już po 3 godzinach pracy.


 1. LG DUAL COOL z Oczyszczaczem Powietrza
 • Funkcja automatycznego oczyszczania polegająca na osuszaniu wymiennika i jego ponownej sterylizacji w trakcie przepływu powietrza.
 • Czujnik PM 1.0 - wychwytuje i eliminuje drobne cząsteczki pyłów o wielkości nie mniejszej niż 1 µm. Na podstawie czujnika PM 1.0, model Dual Cool pokazuje na wyświetlaczu jednostki  wewnętrznej wskaźnik jakości powietrza(AQI) w zakresie stężenia zanieczyszczeń od 8 do 999 µm/m3 Poziom zanieczyszczenia ilustrują kolory wskaźnika (od zielonego, oznaczającego najczystsze powietrze do czerwonego mówiącego nam o wysokim poziomie zanieczyszczeń).
 • Jonizator Plasmaster Ionizer+ - jonizator powietrza, który sterylizuje powietrze w pomieszczeniu zmniejszając liczbę szkodliwych drobnoustrojów poprzez wytwarzanie anionów H- i O-. Wytworzone jony otaczają np. drobinkę kurzu, wiążą ją i wytwarzają się aniony wodorotlenowe OH-, które unieszkodliwiają dodatnio naładowaną cząstkę kurzu. Następnie aniony OH- wiążą wodór znajdujący się w powietrzu i i wytwarzane są cząsteczki wody.

Według informacji na stronie producenta LG, jonizator Plasmaster Ionizer+ w pracującym klimatyzatorze w czasie 30 minut w pomieszczeniu o kubaturze 52 m2 osiągnął efekt 99,9% usunięcia bakterii Escherichia coli z klimatyzowanego powietrza, a w ciągu godziny z pomieszczenia o takich samych wymiarach osiągnął skuteczność sterylizacji wynoszącą 99,6% w przypadku gronkowca ( Staphylococcus).

 

 1. PANASONIC ETHEREA KIT - Z
 • Wyposażony w filtr antyalergiczny.
 • Posiada funkcję usuwania nieprzyjemnych zapachów. Opcja ta uniemożliwia powstawanie niepożądanych zapachów w wymienniku jednostki.
 • Innowacyjny system oczyszczania nanoeTM X to technologia podobna do tej zastosowanej w klimatyzatorze LG Dual Cool. Polega ona na wytworzeniu ogromnej ilości rodników OH-. Według producenta liczba rodników produkowana przez system na sekundę wynosi 4800 miliardów. Aniony OH- odbierają wodór drobnoustrojom przekształcając go w wodę i w ten sposób dezaktywują szkodliwe mikroorganizmy. Metoda skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, hamuje namnażanie się grzybów, pleśni, bakterii, pyłków i alergenów.

Panasonic w ramach współpracy z firmą Texcell przeprowadził badania laboratoryjne, które potwierdziły że metoda nanoeTM X skutecznie usuwa wirusy SARS-CoV-2 z powietrza.

 

 1. MIDEA BREEZLESS +
 • Model posiada filtry powietrza o wysokiej gęstości. Opcjonalnie producent oferuje dodatkowo filtr powietrza Bio HEPA(High Efficiency Particulate Air Filter). Filtry Bio HEPA są wykonane z polipropylenu. Jego włókna tworzą pory o mikroskopijnej wielkości, które są w stanie wychwycić cząstki zanieczyszczeń o wielkości nawet mniejszej niż 0,3 µm.
 • Funkcja samooczyszczania wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej polegająca na suszeniu i czyszczeniu go po pracy w trybie chłodzenia. Czyszczenie wymiennika opiera się na pracy samego wentylatora, którego uruchamia się w kierunku przeciwnym do normalnego trybu pracy.

 

 1. AUX J-SMART
 • W przypadku producenta AUX funkcja samooczyszczania polega na uruchomieniu jednostki wewnętrznej w trybie chłodzenia na małych obrotach. Skroplona woda wtedy zbiera cząsteczki kurzu z wymiennika ciepła. Urządzenie przełącza się następnie w tryb grzania na niskich obrotach i wentylator osusza wnętrze jednostki. AUX osobno prezentuje opcję Anti-Fungus czyli automatyczne osuszanie parownika przez kilka minut po wyłączeniu jednostki w celu usunięcia wilgoci z wnętrza urządzenia.
 • Wyposażony w szereg filtrów powietrza:

- Filtr antybakteryjny, który pokryty jest specjalnym środkiem bakteriobójczym, działającym sterylizująco na bakterie i wirusy, co skutecznie hamuje ich rozwój.

- Filtr PM 2.5, który skutecznie wyłapuje i usuwa do 99,9% cząsteczek pyłów o wielkości większej od 2,5 µm, znajdujących się w   pomieszczeniu. Pyły zawieszone PM2.5 i PM10 są głównymi składnikami smogu stanowiąc tym samym poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

- Filtr o wysokiej gęstości, który charakteryzuje się większą efektywnością wyłapywania zanieczyszczeń.

 • Jonizator powietrza – Cold Plasma, neutralizuje wirusy, bakterie, cząsteczki kurzu, pleśń, grzyby i inne drobnoustroje znajdujące się w powietrzu. Niweluje także nieprzyjemne zapachy, w tym dym tytoniowy.

Analizując przedstawione funkcje oczyszczania powietrza w powyższych modelach klimatyzatorów możemy zauważyć, że są to rozwiązania innowacyjne, charakteryzujące się wysoką skutecznością działania w zapewnieniu użytkownikowi czystego i zdrowego powietrza.

Wybierając klimatyzator do pomieszczenia naprawdę warto zwrócić uwagę na jego parametry wpływające na nasze  zdrowie.

Autor: Filip Bałdyga