X > <

Na montaż klimatyzacji w prywatnych domach lub mieszkaniach decyduje się coraz więcej osób. Upalne lato z roku na rok staje się bowiem coraz trudniejsze do zniesienia, nawet w naszej części Europy. Tym, co często powstrzymuje nas przed podjęciem decyzji o instalacji takiego sprzętu i polepszeniem jakości naszego życia, są koszty eksploatacji, które wraz z rosnącymi cenami prądu stają się coraz bardziej bolesne. Problem ten rozwiązuje jednak energooszczędna klimatyzacja – dzięki takiemu rozwiązaniu zużywa się minimalną ilość energii elektrycznej potrzebnej do poprawnego działania tego urządzenia. Oznacza to, że możliwe jest czerpanie radości z obniżonej temperatury w pomieszczeniach bez poważnego nadszarpnięcia budżetu gospodarstwa domowego lub firmy. Jeżeli i Tobie zależy na optymalnej konsumpcji prądu, zapraszamy do lektury!

Na czym polega oszczędzanie energii w nowoczesnych klimatyzatorach?

Zacznijmy od wyjaśnienia palącej kwestii – ile prądu zużywa klimatyzator energooszczędny i na czym właściwie polega oszczędność energii w jego przypadku? Co najważniejsze, sprzęt tego typu konsumuje mniej energii elektrycznej niż tradycyjne klimatyzacje. Różnica ta jest na tyle duża, że będzie zauważalna na każdym kolejnym rachunku za pobór energii elektrycznej. Innymi słowy – Twój portfel nie ucierpi, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie.

Jeszcze przed zakupem klimatyzatora energooszczędnego warto zaznajomić się z pojęciem efektywności energetycznej. Chyba każdemu nabywcy, w tym również Tobie, zależy przede wszystkim na tym, by urządzenie wytwarzało jak najwięcej energii chłodniczej, a przy tym pobierało jak najmniej prądu. Wybierając model sprzętu, koniecznie zwróć więc uwagę na jego klasę energetyczną, wyrażoną literami od G do A. Za najbardziej ekonomiczną, czyli de facto najlepszą, klimatyzację energooszczędną, uznaje się tę, która zalicza się do klasy A. Jest ona przez producentów powszechnie oznaczana zielonym kolorem. W obrębie klasy A efektywność energetyczną wyraża się ponadto w liczbie przypisanych jej plusów. Przy tych najwydajniejszych urządzeniach będą widniały symbole A+++.

Ile prądu zużywa energooszczędny klimatyzator typu split?

Wiele osób, w obawie przed potencjalnymi wydatkami poniesionymi z tytułu instalacji klimatyzacji stacjonarnej, decyduje się na tańszą wersję przenośną. Tej decyzji można jednak pożałować od razu po poznaniu odpowiedzi na pytanie o to, ile prądu zużywa klimatyzator przenośny. Okazuje się bowiem, że w praktyce potrafią one skonsumować dużo więcej energii elektrycznej niż niejeden klimatyzator typu split.

Jeśli chodzi o klimatyzatory typu split, do oszacowania zużycia prądu w jego przypadku potrzebny będzie szereg danych. Z jednej strony ważne są preferencje użytkownika, takie jak pożądana temperatura czy dzienny czas korzystania z urządzenia. Jeszcze ważniejsze są parametry oraz funkcje wybranego klimatyzatora energooszczędnego. Fakt, iż jest on wyposażony w sprężarkę inwerterową, zdecydowanie działa tu na korzyść. To właśnie dzięki niej możliwe jest uzyskanie najwyższej efektywności energetycznej. Kolejna kwestia to możliwość programowania sprzętu. Jeśli zaprogramujesz konkretne godziny, w których urządzenie będzie się włączało bądź uzależnisz jego pracę od zewnętrznej temperatury, zużycie prądu będzie optymalne.

Ile zyskuje się na klimatyzatorze energooszczędnym?

Dochodzimy do sedna naszego zagadnienia. Ile prądu zużywa klimatyzator energooszczędny w porównaniu z urządzeniami, przy których konstrukcji zastosowano inne priorytety niż redukcja poboru energii elektrycznej? Innymi słowy, ile możesz zyskać na tej inwestycji? Okazuje się, że różnice są wręcz kolosalne. Przy odpowiedzialnym korzystaniu z takiego urządzenia można zaoszczędzić nawet połowę energii, która zostałaby skonsumowana w przypadku starszych wersji, nienastawionych na oszczędność energii. Nowoczesna klimatyzacja energooszczędna wydaje się zatem oczywistym wyborem.

Dlaczego warto wybrać klimatyzator energooszczędny?

Powodów, które przemawiają za inwestycją w omawiane tu urządzenia, jest naprawdę wiele. W pierwszej kolejności będzie to oczywiście poprawa jakości życia. Lato, szczególnie w mieście, potrafi być przecież udręką. W betonowej dżungli na próżno szukać schronienia od palących promieni słońca. Wielu z nas na ratunek przed wysokimi temperaturami nie może liczyć nawet we własnym domu! Energooszczędna klimatyzacja jest prawdziwym wybawieniem. Od momentu jej zakupu to nie biuro w korporacyjnym wieżowcu, nie centrum handlowe, ale własne cztery ściany staną się oazą, do której uciekasz w czasie upału. Warto zmienić swoje mieszkanie w miejsce, w którym o każdej porze roku przebywa się z przyjemnością.

Raz jeszcze poruszmy kwestię, która jest motywem przewodnim tego artykułu. Główne założenia rozwiązania, jakim jest klimatyzator energooszczędny, związane są przecież, jak wynika z samej nazwy, z oszczędzaniem! Nie chodzi tu jednak wyłącznie o oszczędność związaną z konsumpcją energii elektrycznej, lecz także, a może przede wszystkim, o dużo niższe rachunki za prąd.